Jdi na obsah Jdi na menu
 


Melbourne, Australia - leden 2008

22. 1. 2008
ObrazekNávštěva města Melbourne byla naším vůbec prvním výletem v Austrálii. Bylo to takové naše rozkoukávání. Abychom to na začátek neměli tak složité, Natálka nás chytře vetřela ke svému kamarádovi, který shodou okolností bydlel v Melbourne a chystal víkendovou výpravu na jih Austrálie do Bear Gully.
Začátek cesty byl skvělý. Jen co vlezete do letadla a zapnete si bezpečnostní pásy, už přistáváte a letušky vás cpou zase z letadla ven. Jelikož přistáváme na letišti v Avalon, čeká nás ještě asi 60 km autobusem do Melbourne k našemu hotelu. Tam se dozvídáme, že se stalo velké neštěstí a musíme vzít o kategorii lepší pokoj, než jsme si objednali, protože si někdo potřeboval prodloužit pobyt, a tak je náš původní pokoj obsazený. Jsme hrozně zklamaní a jdeme se vybalit. Za chvíli vyrážíme do sluncem rozpáleného města.Obrazek
Melbourne je druhé největší město Austrálie. S populací přes čtyři miliony lidí jde našemu Sydney po krku. Leží na východním pobřeží stejně jako Sydney, od kterého je vzdálené 885 kilometrů. Obě města jsou historicky důležitými středisky života v Austrálii. Obě měla ambice stát se hlavním městem. A obě si stála za svým velmi pevně. A tak se celkem rozumně nakonec domluvili zřídit hlavní město přesně na půli cesty mezi Sydney a Melbourne. Tak vznikla Canberra. Což mi připomíná, že nechci psát o ní, ale o Melbourne. Abych nebyl jako můj děda, který začne u počasí na příští den a během pěti minut se stočí rozpravami přes čím dál dražší rohlíky, husitské povstání, šašky v českém parlamentu a než se stačím nadechnout, vysvětluje mi, jak ti dnešní králíci nejsou, co bývali.
ObrazekZpět k tématu. Melbourne je hlavní město státu Victoria. Leží u ústí fenomenální řeky Yarra. Celá oblast je proslavená hlavně díky nekonečným řadám vinic pnoucích se hlouběji do vnitrozemí po obou březích téhle řeky. Je to jedna z nejlepších vinařských oblastí v Austrálii. Vína odtud velmi úspěšně konkurují těm francouzským.
Melbourne samo o sobě má pověst mnohem evropštějšího města, než je třeba Sydney. Asi za to zdání můžou tramvaje, které v Sydney nejsou. Protože jinak je Melbourne australské město jako vyšité. Společenské vydovádění zajišťuje nábřeží kolem řeky v centru města. Najdete tu spoustu skvělých restaurací. Velmi populární a vyhlášené jsou především ty řecké, které spravuje zdejší početná řecká populace. Jiná početná populace obývá Čínskou čtvrť. Je poměrně zajímavější než ta v Sydney, ale také menší. V úzkých uličkách na vás koukají z výloh oškubané kachny visící na hácích a pomalu z nich kape olej. Vedle stojí slečna s culíky a s jídelníčkem v ruce láká zákazníky. My se otáčíme na podpatku a víme, že dnes večeříme u Řeků.

Obrazek

Kulturním centrem je poměrně nedávno vystavený shluk budov pod souhrnným názvem Federation square, které je rozhodně unikátní ukázkou australské architektury. Dalšími místy, která by byla škoda minout, je botanická zahrada, Shrine of Remembrance (památník padlým vojákům postavený jako věrná kopie řeckého mausObrazekolea v Halicarnassu), malé kavárny v uličkách kolem Chapel Street a pláže St. Kildy.

A právě tam jsme se setkali se Stevem, domluvili pár důležitých věcí a příští den už jsme všichni seděli v autě a uháněli na jih Victorie. Jelo nás celkem sedm. Pět Australanů a my dva.
Stany jsme postavili kousek od pláže na dohled nejjižnějšího místa pevninské Austrálie. Celý víkend se nesl ve znamení absolutního australského pohodářství.  Zásoba piva byla více než dostatečná, pláž blízko a počasí bylo nádherné. Ryby nebraly, ale někdo z tábora našel jakési mořské mušle. Australané se nerozpakovali a rovnou je vysypali do guláše, který jsme vařili. Skřípání písku mezi zuby dodávalo večeři pravé tábornické kouzlo a já si říkal, že ty mušle mohl asi přece někdo nejdřív umýt. Podtrženo a sečteno: byl to neopakovatelný výlet!

Obrazek