Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blue Mountains, Australia - květen 2010

16. 5. 2010

Den se má vždy začít něčím sladkým. Zvlášť když za okny prudí podzim a vám se moc nechce a nejradši byste zůstali celý den v posteli. p5160166.jpgJenže jsem se oženil s Natálkou a tak pravděpodobnost, že bych někdy zažil lenivé podzimní svítání, je vysoká asi stejně jako, že budu draftovaný do nhl, nebo že se stanu králem všech křováků.  Anebo že vyhraju australskou loterii... Je prostě nulová!
 
A proto nacházím drobnou útěchu aspoň v těch sladkých rozjezdech. V Katoombě, tedy ve městě, odkud každý správný dobrodruh začíná poznávání Modrých Hor (Blue Mountains), je pro takový typ rozjezdů jedno místo jako stvořené. Je to malá čokoládovna nedaleko Tří sester (Three Sisters – psali jsme o nich víc zde) a můžu vám potvrdit, že tohle místo rozehřeje srdce kohokoliv, kdo je nucený vstávat dlouho před tím, než se vůbec probudí.

p5160180.jpg

Na dnešní den byla naplánovaná cesta, jejíž hrubou podobu vidíte na obrázku nahoře. Vyrážíme od Leura Falls, což jsou malé vodopády nedaleko malebné vesničky Leura, která zvlášť v této době hýří odstíny zlaté, červené a zelené barvy podzimem prozářeného listí. Odtud se rychle dostáváme na dno kaňonu – ony Blue Mountains jsou v podstatě jedna velká díra lemovaná příkrými skalnatými srázy – kde procházíme typickým australským lesem a při krátkých zastávkách okouzleně hladíme bílé kmeny eukalyptů, pozorujeme dovádící papoušky a taky jednoho p5160248.jpgbosýho úchyla, který se najednou před námi vyloupnul z nějakého křoví. Je téměř holohlavý, fousy má skoro až k pasu a spěšně nás míjí. Jak by taky ne! Nás je víc! A já beztak vypadám daleko nebezpečněji než on…
 
Po pár kilometrech jsme v polovině cesty u místa laškovně pojmenovaném „Giant stairway“ (obří schodiště). Chvíli sbíráme sílu a pak se vrháme zdolat asi milion schodů, které nás vyvádějí nahoru z kaňonu přesně u Tří Sester.
 
Obloukem po „modré“ se spokojení a příjemně zmožení vracíme kolem řady vyhlídek zpátky do Leury.
 
Trénink na důležitou a nepatrně větší výpravu se vydařil. Ve stejném složení vyrážíme na konci srpna na čtrnáct dní do Západní Austrálie. Už se nemůžu dočkat!
 
Fotoalbum najdete tady.
 
Na závěr přikládám video s jedním roztomilým ptáčkem, který je pro mě osobně symbolem Austrálie. Jmenuje se Kookaburra neboli Ledňák Australský. Bez jeho něžného zpěvu si nedovedu představit australské ráno!